Zasada działania silników indukcyjnych

Pierwszy silnik elektryczny powstał w 1821 roku, którego autorem był Michael Faraday. Dziś silni elektryczny niewiele ma tak naprawdę wspólnego ze swoim poprzednikiem. Współczesna automatyka przemysłowa docenia zalety płynące z zastosowania wszelkiego rodzaju silników indukcyjnych.

Silnik indukcyjny niezależnie od tego, z jakim rodzajem mamy do czynienia, złożony jest z dwóch najważniejszych dla poprawności jego działania części:
– nieruchomego stojana,
– wirującego wirnika.
Zarówno po wewnętrznej stronie rdzenia stojana, jak i zewnętrzne stronie wirnika umieszczone zostały specjalne rowki, które tworzą specjalne miejsca, w których umieścić można uzwojenia.

Uzwojenia stojana pracując wytwarzają specjalne pole elektromagnetyczne. W polu tym przecinają się pręty klatki wirnika, czego skutkiem jest indukcja napięcia (między innymi przez to tego rodzaju silniki nazywane są właśnie indukcyjnymi). W wyniku zachodzenia zjawiska indukcji, w prętach klatki wirnika wytwarzany jest prąd. Efektem przepływu prądu o pewnym napięciu w polu magnetycznym jest powstanie siły elektrodynamicznej, która działa stycznie w stosunku do obwodu wirnika. Co za tym idzie dodatkowo powstaje również moment elektromagnetyczny. W sytuacji gdy wartość tego momentu jest nawet nieznacznie większa od wartości charakteryzującej moment obciążenia, wirnik zasilający silniki indukcyjne znacznie zwiększa prędkość swoich obrotów. W sytuacji, w której moment obciążania jest taki sam jak moment elektromagnetyczny, niemal natychmiastowo wirnik zaczyna zwalniać i pracuje na stałych obrotach ( pod warunkiem oczywiście, że żadne z momentów nie ulegnie zmniejszeniu czy zwiększeniu).

Zapraszam na stronę: http://induprogress.pl/produkty/motoreduktory/silniki-indukcyjne/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *