Zdrowie w pracy przy biurku

Praca przy biurku, a zwłaszcza trwająca wiele godzin praca przed ekranem komputera jest bardzo obciążająca dla wykonującej ją osoby. Narażony jest zwłaszcza kręgosłup, ale również inne partie ciała – dotyczy to praktycznie całego układu kostnego i mięśniowego. Aby zadbać o zdrowie pracując przy komputerze należy zmienić tylko kilka prostych rzeczy. Prostych – a jednak potrafiących w znaczący sposób wpłynąć na bezpieczeństwo pracy przy biurku.

Dlaczego właściwa pozycja w czasie pracy przy biurku jest ważna?

Odpowiednio dopasowane krzesło do komputera sprawia, że ciało przyjmuje najbardziej neutralna dla siebie pozycję. Należy pamiętać, że kilkugodzinna nawet praca w nieodpowiedniej dla człowieka pozycji – zwłaszcza, że w przypadku pracy przy komputerze pozycji tej nie zmienia się zbyt często – jest bardzo obciążająca dla całego okładu kostno – szkieletowego i mięśniowego. Krótkoterminowo prowadzi to do bólu i znacznie zwiększonego zmęczenia, a długoterminowo – do rozwinięcia się groźnych dla zdrowia chorób. Utrzymujące się długo, spowodowane niewłaściwą pozycją podczas pracy napięcia mięśni – przede wszystkim pleców i karku, bardzo często prowadzą do chronicznych bólów głowy i innego rodzaju problemów neurologicznych, a w konsekwencji do znacznego zmniejszenia efektywności pracy.

Fotele biurowe dostosowane do potrzeb

Fotele biurowe ergonomiczne to takie fotele, które w maksymalnym stopniu wspierają pozycję ciała człowieka pracującego przy biurku, z wykorzystaniem współczesnej wiedzy na temat anatomii i fizjologii człowieka, przez co zapobiegają nieprzyjemnym konsekwencjom wykonywania tego rodzaju pracy bardzo długo. Fotele bardzo wysokiej jakości zaopatrzone są w całe systemy umożliwiające regulację kształtu fotela w celu jak największego dopasowania do potrzeb użytkownika.

Nie tylko kręgosłup

Praca przy biurku bywa obciążająca nie tylko dla kręgosłupa. Warto zadbać również o zdrowie i komfort ramion, a zwłaszcza nadgarstków i dłoni. Pomocne mogą się tu okazać specjalnie zaprojektowane myszki do komputera, oraz odpowiednio dopasowane do nich podkładki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *